Film: Aksiyon/Macera Film: Bilim/Kurgu

Edge of Tomorrow (2014)

Yazar: Phoenix

Edge of Tomorrow (2014)

IMDb: Edge of Tomorrow

Özet: Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur.

Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

 

Doug Liman (Bourne serisinden) tarafından yönetilen,  “zaman ve tecrübe” konularını işleyen bilim-kurgu ve aksiyon filmi…

Film özetle uzaydan gelen varlıklar tarafından işgal edilen dünyayı ve ülkelerin bu işgal karşısındaki durumunu anlatıyor (bilerek ülke dedim çünkü film içerisinde sık sık ülke isimlerine vurgu var. Enteresan haritalar var).

Dünya işgal edilir… Dünya alarm verir ve ülkeler birleşir. Bazı ülkeler haritadan silinir (hangilerinin silindiğine ve hangi ülkelerin adının dahi geçmediğine dikkat edin). İngiltere Avrupa’nın son savunma noktası olarak kalır. Koalisyon birleşir ve burada karşı koymaya çalışır. Amerika’dan gelen bir asker (Tom Cruise) bir şekilde olayın içine dâhil olur (şaşırdık mı :)). Film burada canlanır.

Ara Not: Film içerisinde haber kanallarının ve spikerlerin söylediklerini iyi takip edin.

Üstün kabiliyetlere sahip olan işgalcileri durdurmak bir kere nasip olmuştur koalisyona. Bu güvenle artık işgalcileri geri püskürtmek için planlar yapılmış ve karşı harekat süreci başlamıştır. Bir şekilde zamanı tekrarlatma özelliği kazanan Cage ile daha önce işgalcileri durduran ekibin başı Rita karşılaşırlar ve birlikte hareket etmeye başlarlar. Zaman içerisinde değişen, olgunlaşan ve hayata farklı bakmaya başlayan Cage hapsolduğu zaman tekrarını kullanmayı öğrenir ve işgalcilere karşı koyma başlar.

Ara Not: Koalisyonu yöneten kişileri, sahadaki asker eğitimlerini, askerlerin kökenlerini, oluşturulan garip birliktelikleri dikkatler izleyin.

İlerleyen kısımlarda bu işgali nasıl kaldıracaklarını bulurlar (işgal merkezine girip, yönetimi ortadan kaldırmak) ve harekete geçerler. Tabi süreç buraya gelene kadar aynı günü yüzlerce belki binlerce kez tekrar yaşarlar. Sonunda işgalcilerin merkezini bulurlar…

Son Not: İşgalci merkezini ararken gösterilen yerleri, merkezin yerini, sürekli gözümüze sokulan bazı sembollere iyi bakın. Filmi yapan/yaptıran zihniyeti anlayabilmek için önemli. Belki ileride bilinaltına dikte edilen bu sembolleri anlatırız…

Hiç sıkılmadan izleyeceğiniz, yer yer güleceğiniz harika bir Doug Liman filmi karşımızda (klişeler tabii olarak var)…

Bonus

Yorum yazın