Film: Bilim/Kurgu

I Am Mother (2019)

Yazar: Phoenix

 I Am Mother (2019)

IMDb: I Am Mother

Özet: Film, Mother tarafından yetiştirilen yeni nesil insanlardan biri olan bir genç kızı hikayesinin odağına alıyor. Dünya artık eskisi gibi değildir. İnsan ırkına dair hiçbir iz dünya üzerinde kalmamıştır. Genç kızın bulunduğu yere yaralı bir yabancı gelir. Kadın, Mother ile genç kızın arasındaki ilişkiyi bozacaktır. Çünkü dünya ile ilgili genç kıza söylenmeyen haberler getirmiştir. Dış dünya Daughter’a söylendiği gibi bir yer değildir ve her şeyi öğrenmesi gerekmektedir. Ancak Mother, bunu engellemek için elinden geleni yapacaktır.

 

Netflix yapımı,  “insanlığın sonu” konusunu işleyen bilim-kurgu filmi…

İnsanlığın total kötülüğe meylinde artış, hırs, şiddet vb. nedenleri yüzünden kendi yaratıcılarını kurtarmak için önce onları yok etmeye karar veren sentetik bir anlayış görüyoruz. Son yıllarda benzer konuyu işleyen -“iyiyi inşa etmek için mevcudu ortadan kaldırma” ya da “daha iyi olabilmek için zayıfları yok etme”- yapımlar oldukça fazla. Dizilerde bile uzun uzun işleniyor artık.

Filme iyi niyetle bakıldığı zaman “aaa bak işte olumlu mesaj veriyorlar, doğru olun diyorlar” diyebiliriz, bir açıdan doğru. Fakat, biraz kurcalamaya başladığımızda karşımıza şu çıkıyor “birileri tanrı rolünü oynuyor” veya “oynamaya cür’et ediyor”. Halbuki, insanoğlunun bitmek-tükenmek bilmeyen “yükselme” isteğinin kendisiyle beraber tüm doğaya açtığı “belalar” yüzünden gerçekleşen toplu kıyım -helak- sayısı bile sınırlıdır (en azından bildiklerimiz var) ve artık toplu kıyım olmuyor-olmayacak (en azından tanrısal bir kıyım). Ama yine de birileri “kendi rahatları” veya “insanlığın rahatı” için seçtikleri grupları ortadan kaldırmanın iyi olacağını düşünüyor ve bunu kendilerine göre iyi-kötü ayrımı yaparak planlıyor (benzer konuyu işleyen çok film-dizi var, ileride bahsedeceğim). Yaratılmış bir varlığın başka bir yaratılan üzerinde bu planları yapması, niyeti fark etmeksizin, iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Tanrı rolü oynamak her zaman kötü sonuçlanır.

Filmdeki karşılığı olarak;

  • Mother = İnsanlığın iyiliğini düşünen üst düzey topluluk (grup, ne derseniz)
  • Daughter = İnsanlığın belli bir seviyeye getirmek için yapılan deneylerden sadece biri
  • Dışarıdan gelen kişi = Daughter için Mother’a alternatif bir seçenek…

Yorum yazın